ادبیات گرجستان

ادبیات گرجستان

تاریخ ادبیات گرجستان به ۲۵۰۰ سال می رسد و در طول تاریخ دچار تحول شده و تکامل پیدا کرده است. میتوان (شهادت شوشانیک) اثر یاکوب تتورتاولی را که در قرن پنجم میلادی نوشته شده قدیمی ترین اثر مکتوب در ادبیات گرجی دانست. این اثر لبریز از ستایش حس میهن پرستی است.

تا قرن ۱۳ میلادی را دوره ادبیات کلاسیک گرجستان مینامند. از داستانهای مربوط به این دوره میتوان به داستان مشهور عاشقانه ویسرامینا اثر سارگیس تموگولی اشاره کرد. در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی تحولاتی در ادبیات گرجستان رخ داد و شکل جدیدی به خود گرفت. درآغاز قرن نوزدهم رمانتیسم وارد ادبیات گرجستان شد و در اواسط این سده رئالیسم جای رمانتیسم را گرفت. در زیر به معرفی برخی از مشهورترین ادیبان گرجستان و آثارشان میپردازیم.

شوتا روستاولی

شوتا روستاولی یکی از قدیمیترین و مشهورترین شاعران گرجی است که در قرن ۱۲ میلادی می زیسته است. همانطور که از نامش پیداست وی اهل روستاوی بوده است. اثر مشهور و حماسی پلنگینه پوش نوشته این شاعر بزرگ میباشد. این اثر مشهور، منظومه ای حماسی میباشد که موضوعاتی مانند عشق، دوستی و دلاوری را نیز در خود دارد. مکان وقوع داستان گرجستان،سرزمین های اسلامی، ایران و حتی تبت و هندوستان است. این اثر منظوم حماسی، تاکنون ۵۰ بار تجدید چاپ شده است.

در سال ۱۹۶۰ در کلیسایی ساخته شده در قرن ۹ میلادی در بیت المقدس تصویری کشف شد که به اعتقاد باستان شناسان گرجی نقاشی چهره روستاولی میباشد که در سفری که این شاعر به بیت المقدس داشته از چهره وی کشیده شده است.

ادبیات گرجستان

ایلیا چاوچاوادزه

چاوچاوادزه شاعر و نویسنده، منتقد سیاسی و اجتماعی، روشنفکر و تاریخ دان مشهور قرن ۱۹ در گرجستان است. وی در ۱۷ اکتبر ۱۸۳۴ در قوارلی در شرق گرجستان به دنیا آمد. وی بعدها رهبر جنبش آزادی خواه ملی شد. ایلیا در جوانی برای تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه سن پطرزبورگ رفت که تاثیر عمیقی بر اندیشه سیاسی و ادبی او گذاشت. بعدها با تلاش های وی کتابها و نسخ قدیمی گرجی به کمک انجمن هموطنان گرجی سن پطرزبورگ جمع آوری شد.

او در جوانی اشعار شاعران مشهوری چون گوته، پوشکین، بایرن و … را ترجمه کرد. همچنین به دلیل علاقه شدیدش به شکسپیر، نمایشنامه های او را به زبان گرجی برای اولین بار ترجمه کرد. وی پس از بازگشت به گرجستان به نویسندگی مشغول شد و نوشته های زیادی با مضمون های سیاسی و آزادی بخش چون نامه های مسافر، زاهد و … نوشت. چاوچاوادزه فردی بسیار موثر در ساخت تمام بنیان های هنری و ادبی در گرجستان بوده است. در سال ۱۹۰۷ مخالفانش او را به شکل پنهانی به قتل رسانیدند.

اکاکی تسِرِتِلی

تسترلی شاعر و نویسنده مشهور گرجی و یکی از رهبران اصلی جنبش آزادی خواه ملی در گرجستان بود. وی در ۲۱ ژوئن ۱۸۴۰ در روستای سخویتوری واقع در بخش ایمرتی در غرب گرجستان به دنیا آمد. پس از اتمام دبیرستان به دانشکده خاورشناسی سن پطرزبورگ رفت. پس از اتمام دانشگاه در سال ۱۸۶۰ به گرجستان بازگشت. اکاکی فردی آزادی خواه بود و آثار او در مقالات سیاسی و اجتماعی منتشر میشد.

از اشعار معروف تسترلی میتوان به سحرگاه، چنگوری، سولیکو و …اشاره کرد. از دیگر آثار وی می توان به منظومه های مربی، تورنیکه، اریستاولی و داستانهایی نظیر سرگذشت من، باشی آچوکی و نوشته های طنز سیاسی مانند صحنه‌ای در زندان، قهری، کینتو و … اشاره کرد.

وی را میتوان شاعر و نویسنده ای برخاسته از فرهنگ و ادبیات عامه دانست که تاثیر عمیقی بر جامعه گرجستان در قرن ۱۹ گذاشت.

ادبیات گرجستان

واژا پشاولا

واژا پشاولا (لوکا رازیکاشویلی) یکی از مشهورترین نویسندگان و شاعران گرجستان است. واژا در ۱۴ ژوئیه سال ۱۸۶۱ میلادی در روستای چارگالی (منطقه ای کوهستانی در شرق گرجستان) در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. وی در سن ۸ سالگی وارد مدرسه مذهبی شد و سپس در سال ۱۸۸۳ برای تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه سن پطرزبورگ رفت اما یک سال بعد به دلیل فقر مالی به گرجستان بازگشت و معلم زبان گرجی شد.

پس از مدتی وی به روستای کوهستانی خود بازگشت و مانند دیگر مردم روستا به کشاورزی پرداخت. پشاولا نیز از جمله رهبران اصلی جنبش ملی گرجستان در قرن ۱۹ بود. پشاولا آثار متعددی در زمینه نظم، نثر، مقاله های سیاسی، اجتماعی و … خلق کرد. در تمامی نوشته های وی میتوان انعکاس زندگی مردم کوهستان و آداب و خلق و خوی آنها را به روشنی دید.

آثار پشاولا به زبان های مختلف مانند روسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه و … منتشر شده است. وی در ۲۷ ژوئیه سال ۱۹۱۵ میلادی در شهر تفلیس دیده از جهان فرو بست. مقبره پشاولا در پانتئون نویسندگان و چهره های اجتماعی گرجستان (مقبره مشاهیر گرجستان) قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *