قوانین مالیاتی در گرجستان

قوانین مالیاتی در گرجستان

در دسامبر ۲۰۰۴ قانون جدید مالیات گرجستان در پارلمان این کشور به تصویب رسید و در اول ژانویه ۲۰۰۵ به مرحله اجرایی رسید. در این قانون مقررات عمومی و نحوه رسیدگی به اختلافات مالیاتی بررسی شده است. بخشی از قوانین جدید مالیاتی نیز در آن ذکر شده است:

  • جدیت بیشتر در دریافت مالیات و کنترل روند انجام آن و مطلع ساختن پرداخت کننده مالیات
  • افزایش مهلت پرداخت مالیات از ۳ ماه به ۶ ماه
  • کاهش جریمه دیرکرد پرداخت مالیات از ۱۵/۰ به ۰۷/۰
  • در قانون جدید ۲۱ مورد مالیات در قانون مالیاتی ۱۹۹۷ به ۶ مورد کاهش پیدا کرده است که در این قسمت این ۶ مورد را شرح می دهیم:
  1. مالیات بر درآمد:

در قانون مالیاتی ۱۹۹۷، مالیات بر درآمد ۲۰ درصد محاسبه میشد اما در قانون جدید نرخ مالیات بر درآمد ۱۲ % می باشد. همچنین در کارخانه هایی که کارگران استخدام نمیشوند مالیات مربوط به کارخانه بر اساس قوانین دیگر مالیاتی محاسبه می شود مثل کسانی که در زمینه کشاورزی کار می کنند (در صورت درآمد کمر از ۱۰۰ هزار لاری معادل ۷۰ هزار دلار) و از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند.

  1. مالیات بر سود:

در قانون مالیاتی تصویب شده در سال ۲۰۰۴ مالیات بر سود حدودا ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است. همچنین در قانون جدید برخلاف قانون سابق، اگر سود شرکت نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته باشد می توان پرداخت مالیاتی سه ماهه را قطع کرد.

 

  1. مالیات اجتماعی:

در قانون ۲۰۰۴ تصویب شده است که مالیات اجتماعی از ۳۱ % به ۲۰ % کاهش بیابد.

  1. مالیات بر ارزش افزوده:

در قانون ۲۰۰۴ تصویب شده است که مالیات بر ارزش افزوده از ۲۰ % به ۱۸ % کاهش یابد.

  1. مالیات غیر مستقیم:

در قانون مالیاتی جدید زمینه های مالیات غیر مستقیم افزایش پیدا کرده و همچنین مقدار آن نیز به شکل قابل توجهی افزایش داشته است. برای نمونه در بخش مشروبات الکلی، مالیات غیر مستقیم ۴۰ تا ۵۰ درصد و در سیگارهای وارداتی نیز ۱۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. در بخش اتومبیل های وارداتی نیز مالیات غیر مستقیم ۵۰ درصد بیشتر شده است.

قوانین مالیاتی در گرجستان

  1. مالیات بر اموال:

در قانون مالیاتی ۲۰۰۴ در بخش مالیات بر اموال در زمینه اموال اشخاص، اموال شرکتها، وسایل نقلیه، قایقها، هواپیماها و هلیکوپترها و همچنین زمینهای کشاورزی و غیرکشاورزی قوانینی جدید تصویب شده است. برای خانواده هایی با درآمد ۴۰ تا ۶۱ هزار لاری باید مالیاتی حدود ۰۵/۰ تا ۲/۰ درصد پرداخت کنند و مالیات بر اموال برای خانواده هایی با در آمد ۶۰ تا ۱۰۰ هزار لاری حدود ۲/۰ تا ۴/۰ درصد می باشد. همچنین خانواده هایی با درآمد بالای ۱۰۰ هزار لاری باید مالیات بر اموالی معادل ۴/۰ تا ۸/۰ درصد بپردازند.

در زمینه کشاورزی نیز مالیات بر اموال برای زمین های کشاورزی با توجه به مساحت(متر مربع)، مرغوبیت و نوع مدیریت کشاورزی متفاوت می باشد. برای زمین های غیر کشاورزی نیز مالیات بر اموال تا ۲۴ درصد می تواند باشد.

در گرجستان درآمدهای گمرکی و مالیاتی مهمترین در آمدزایی برای دولت محسوب می شود و به همین دلیل در زمینه مالیات کمی سختگیر هستند اما در عوض در زمینه سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر مالکیت افراد و شرکتهای خارجی بر اموال منقول و غیر منقول، اجازه انتقال کامل ارز بدست آمده از فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری به خارج از کشور، سرمایه گذاری در صنایع مهمی چون انرژی، مساوی بودن شرایط برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی، تاسیس شعب بانکها، تاسیس بیمه های خارجی و کم بودن تعرفه های واردات به گرجستان زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و تجارت و سود دهی بالا فراهم شده است.

گرجستان با ۸ کشور دارای CIS تجارت آزاد دارد و صادرات از کشور گرجستان به این ۸ کشور نیازی به پرداخت عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده ندارد و از طرفی برای واردات از این کشور ها نیازی به گواهی مبدا نیست.

همچنین برای مسافران تنها نرخ مشخص تعرفه گمرکی نیازمند پرداخت است اما شامل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *