قوانین مالیاتی در گرجستان

قوانین مالیاتی در گرجستان

در دسامبر ۲۰۰۴ قانون جديد ماليات گرجستان در پارلمان این کشور به تصویب رسید و در اول ژانويه ۲۰۰۵ به مرحله اجرایی رسید. در این قانون مقررات عمومی و نحوه رسيدگي به اختلافات مالياتي بررسی شده است. بخشی از قوانین جدید مالیاتی نیز در آن ذکر شده است:

  • جدیت بیشتر در دريافت ماليات و کنترل روند انجام آن و مطلع ساختن پرداخت کننده مالیات
  • افزايش مهلت پرداخت ماليات از ۳ ماه به ۶ ماه
  • کاهش جریمه دیرکرد پرداخت مالیات از ۱۵/۰ به ۰۷/۰
  • در قانون جدید ۲۱ مورد ماليات در قانون مالياتي ۱۹۹۷ به ۶ مورد کاهش پیدا کرده است که در این قسمت این ۶ مورد را شرح می دهیم:
  1. ماليات بر درآمد:

در قانون مالياتي ۱۹۹۷، ماليات بر درآمد ۲۰ درصد محاسبه میشد اما در قانون جدید نرخ ماليات بر درآمد ۱۲ % می باشد. همچنین در کارخانه هایی که كارگران استخدام نمیشوند مالیات مربوط به کارخانه بر اساس قوانين ديگر مالياتي محاسبه می شود مثل کسانی که در زمینه کشاورزی کار می کنند (در صورت درآمد کمر از ۱۰۰ هزار لاری معادل ۷۰ هزار دلار) و از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند.

  1. مالیات بر سود:

در قانون مالياتي تصویب شده در سال ۲۰۰۴ مالیات بر سود حدودا ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است. همچنین در قانون جدید برخلاف قانون سابق، اگر سود شرکت نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته باشد می توان پرداخت مالیاتی سه ماهه را قطع کرد.

 

  1. مالیات اجتماعی:

در قانون ۲۰۰۴ تصویب شده است که مالیات اجتماعی از ۳۱ % به ۲۰ % كاهش بیابد.

  1. ماليات بر ارزش افزوده:

در قانون ۲۰۰۴ تصویب شده است که ماليات بر ارزش افزوده از ۲۰ % به ۱۸ % كاهش یابد.

  1. ماليات غير مستقيم:

در قانون مالیاتی جدید زمینه های مالیات غیر مستقیم افزایش پیدا کرده و همچنین مقدار آن نیز به شکل قابل توجهی افزایش داشته است. برای نمونه در بخش مشروبات الكلي، ماليات غير مستقيم ۴۰ تا ۵۰ درصد و در سیگارهای وارداتی نیز ۱۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. در بخش اتومبیل های وارداتی نیز مالیات غیر مستقیم ۵۰ درصد بیشتر شده است.

قوانین مالیاتی در گرجستان

  1. مالیات بر اموال:

در قانون مالیاتی ۲۰۰۴ در بخش مالیات بر اموال در زمینه اموال اشخاص، اموال شركتها، وسايل نقليه، قايقها، هواپيماها و هليكوپترها و همچنين زمينهاي كشاورزي و غيركشاورزي قوانینی جدید تصویب شده است. برای خانواده هایی با درآمد ۴۰ تا ۶۱ هزار لاری باید مالیاتی حدود ۰۵/۰ تا ۲/۰ درصد پرداخت کنند و مالیات بر اموال برای خانواده هایی با در آمد ۶۰ تا ۱۰۰ هزار لاری حدود ۲/۰ تا ۴/۰ درصد می باشد. همچنین خانواده هایی با درآمد بالای ۱۰۰ هزار لاری باید مالیات بر اموالی معادل ۴/۰ تا ۸/۰ درصد بپردازند.

در زمینه کشاورزی نیز مالیات بر اموال برای زمین های کشاورزی با توجه به مساحت(متر مربع)، مرغوبیت و نوع مدیریت کشاورزی متفاوت می باشد. برای زمین های غیر کشاورزی نیز مالیات بر اموال تا ۲۴ درصد می تواند باشد.

در گرجستان درآمدهاي گمركي و مالياتي مهمترین در آمدزایی برای دولت محسوب می شود و به همین دلیل در زمینه مالیات کمی سختگیر هستند اما در عوض در زمینه سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر مالكيت افراد و شركتهاي خارجي بر اموال منقول و غير منقول، اجازه انتقال كامل ارز بدست آمده از فعاليت های تجاري و سرمايه گذاري به خارج از كشور، سرمايه گذاري در صنایع مهمی چون انرژي، مساوی بودن شرایط براي سرمايه گذاران خارجي و داخلي، تاسیس شعب بانكها، تاسیس بیمه های خارجی و کم بودن تعرفه هاي واردات به گرجستان زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و تجارت و سود دهی بالا فراهم شده است.

گرجستان با ۸ کشور دارای CIS تجارت آزاد دارد و صادرات از کشور گرجستان به این ۸ کشور نیازی به پرداخت عوارض گمركي و ماليات بر ارزش افزوده ندارد و از طرفی برای واردات از این کشور ها نیازی به گواهی مبدا نیست.

همچنین برای مسافران تنها نرخ مشخص تعرفه گمركي نیازمند پرداخت است اما شامل پرداخت ماليات بر ارزش افزوده نمی شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *