بازدید از صومعه دیوید گارجا گرجستان

بازدید از صومعه دیوید گارجا گرجستان

صومعه تاریخی دیوید گارجا با توجه به ارزش عظمت و ارزش تاریخی اش جایگاه ویژه ای را در میان بناهای تاریخی فرهنگ فئودالی گرجستان به خود اختصاص داده است. این صومعه تاریخی و عجیب در نزدیکی مرز گرجستان با جمهوری آذربایجان در بخش جنوبی کشور یعنی منطقه کاختی قرار گرفته است. این صومعه سنگی و باشکوه در دل کوهستان ها و سنگ ها بنا شده است.

فاصله این صومعه تا تفلیس حدودا ۳ ساعت رانندگی می باشد.

بنای این مجموعه را به دیوید گارجا مبلغ مسیحی نسبت می دهد. دیوید یکی از سیزده پدر آشور، این صومعه را در نیمه اول قرن ششم تأسیس کرد. دیوید یکی از قدیسان گرجستانی می باشد که به تبلیغ دین مسیحیت در این کشور می پرداخت. دو تن از شاگردان وی کار ادامه بنا را به انجام رسانیدند.

بخشی از این مجموعه نیز در خارج از کاختی در کوه های گارجی راکی ​​ در ۲۵ کیلومتری این منطقه قرار دارد. معماری شگفت انگیز و نقاشی های دیواری این بنا بازدیدکنندگان را شگفت زده می کند.

بازدید از صومعه دیوید گارجا گرجستان

در ابتدای قرن ۱۲ میلادی صومعه دیوید گارجا تبدیل به یک ملک سلطنتی شد و از مالیات دولتی آزاد گردید. بخش زیادی از این صومعه در سال ۱۲۶۵ به دست سپاه مغول نابود شد. در قرون ۱۳ و ۱۴ کلیسا بازسازی شد و بخش های جدیدی نیز به آن اضافه شد.

کشیشی که در این زمان در صومعه زندگی می کرد در کسب و کار سلسله سلطنتی و اداری کلیسای کشور بود و صندوق غنی از نسخ خطی مربوط به آن دوره هنوز در این کلیسا نگهداری می شود.

در این صومعه مدرسه هنر بسیار مشهوری نیز وجود داشت که نقاشی های دیواری زیبا و پرتره های شخصیت های تاریخی و پادشاهان درون صومعه مربوط به این دوره طلایی می باشد. معماری این کلیسا با کلیساهای دیگر مربوط به قرون ۱۲ و ۱۳ کاملا متفاوت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *