بازدید از شهر سنگی گرجستان

بازدید از شهر سنگی گرجستان

شهر اوپلستسیخه معروف به شهر سنگی در گرجستان، بزرگترین شهر سنگی جهان میباشد. این شهر تاریخی در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری قرار دارد. این شهر سنگی که در سال ۱۹۹۹ به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد در لغت به معنی شهر خدایان می باشد.

این شهر در دل تپه های بلند، در ساحل غربی رودخانه متکواری، کنده کاری شده است. قدمت این شهر به اوایل عصر آهن تا قرون وسطی میرسد و در نوشته های مربوط به قرون وسطی نام این شهر ذکر شده است.

پیش از آمدن مسیحیت به این منطقه، در این شهر خدایان مثل خدای خورشید پرستش میشدند اما پس از ورود مسیحیت، شهر رونق خود را از دست داد. در قرن ۷ و ۸ میلادی هنگامی که مسلمانان این منطقه را فتح کردند این شهر به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفت.

پس از حمله مغول در قرن ۱۴ میلادی شهر سنگی کاملا متروکه شد و پس از آن تنها گاهی به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار میگرفت.

بازدید از شهر سنگی گرجستان

معماری:

این شهر که وسعتی حدود ۸ هکتار را در بر میگیرد به سه بخش شمالی، میانی و جنوبی تقسیم می شود. ساختارهای غار مانند بیشتر در قسمت میانی قرار دارند و به وسیله یک گذرگاه و یک تونل به دو بخش شمالی و جنوبی متصل می شوند. معماری شگفت انگیز این شهر ترکیبی از معماری شرق و غرب، مسیحیت و غیرمسیحیت است.

دراین شهر اشیاء تاریخی مانند جواهرات، طلا، نقره، برنز، سرامیک و مجسمه پیدا شده است که در موزه تفلیس در معرض عموم قرار دارد. در شهر سنگی بناهای زیادی چون قدیمیترین سد، بازار ،داروخانه، مهمان خانه، غارهای مسکونی، آمفی تئاتر، کلیسای قدیمی سن جورجی، زندان و معابد قرار دارند. متاسفانه بخشی از شهر در زلزله ۱۹۲۰ ویران شد. این بناء یکی از پربازدیدترین و توریستی ترین بناهای تاریخی گرجستان است.

ایران گرجیا با كادري مجرب، بازديد از این شهر تاریخی و زیبا و جاذبه هایش را براي شما مهيا ميسازد. جهت هماهنگي و رزرو اين تور با تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ اقاي فرهاني در تهران هماهنگ بفرماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *