تور شهر گوری

تور شهر گوری

شهر گوری در استان شیدا کارتلی کشور گرجستان و در ۸۰ کیلومتری غرب تفلیس در کنار رودهای متکواری و لیاخوی قرار دارد. این شهر صنعتی، قدمتی تاریخی دارد و به دستور دوایت چهارم پادشاه گرجستان (۱۰۸۹-۱۱۲۵) ساخته شده است. این شهر که محل تلاقی راه ها میباشد در مسیر راه آهن قفقاز جنوبی قرار دارد و دارای ایستگاه راه آهن است.

گوری که در ابتدا سرزمین کوچکی بود در اوایل قرن نوزدهم میلادی به عنوان بخش شهری شناخته شد. پس از ساخت راه آهن تفلیس_پوتی در سال ۱۸۷۲ اهمیت اقتصادی و صنعتی این شهر چندین برابر شد. در سال ۱۹۲۰ در اثر زلزله بخش زیادی از شهر ویران شد اما خیلی زود بازسازی شد. جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۵ حدودا ۱۷۰۰۰۰ هزار تن تخمین زده شده است.

تور شهر گوری

گوری زادگاه استالین

این شهر زادگاه استالین رهبر بزرگ اتحاد جماهیر شوروی است و عمده شهرتش به همین دلیل است. استالین مهمترین عامل پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم بوده است و بسیاری معتقدند اگر هوشمندی او نبود نتیجه جنگ چیز دیگری میشد. جوزف استالین هنوز هم در گرجستان بسیار محبوب است و در جای جای شهر گوری، عکس های وی خودنمایی میکند. او تا سال ۱۸۹۴ در گوری زندگی کرد و خانه محل تولد وی و خیابان منتهی به آن امروزه به موزه تبدیل شده است. همچنین قطار شخصی و لوازم او نیز امروزه در معرض عموم است و توریست ها از آن بازید میکنند. تا چندی پیش مجمسه استالین در شهر بود.

در بحبوحه جنگ جهانی دوم تنها پسر وی به اسارت آلمان ها درآمد. هیتلر به او پیشنهاد معاوضه پسرش با چند افسر آلمانی را داد اما استالین قبول نکرد و گفت افسری که به کشورم حمله کرده را آزاد نمیکنم. در نهایت هم پسرش در اسارت مرد و این موضوع محبوبیتش را در میان مردم چند برابر کرد.

از دیگر مشاهیر معروف این شهر، یاکوب گوگباشویلی نویسنده اولین کتاب تدریس الفبای گرجی می باشد.

از دیگر آثار تاریخی این شهر قلعه گوریس تسیخه است که تاریخ آن مربوط به قرون وسطا میباشد. همچنین صومعه سیونی در نزدیکی روستای آتنی نیز از آثار تاریخی شهر گوری میباشد که مربوط به قرن هفتم میلادی می باشد که نقاشی های دیواریش مربوط به قرن ۱۲ میلادی است.

شهر صنعتی گوری در زمینه میوه و کمپوت سازی، کنسروسازی و مشروب شهرت جهانی دارد و محصولات آن به بسیاری از کشورهای جهان صادر می شود. همچنین شهر گوری در زمینه تولید آلومنیوم و آهن آلات سنگین مشهور است.

ایران گرجیا با کادری مجرب بازدید از این شهر زیبا و جاذبه هایش همراه با بازدید از دیگر مناطق زیبا و بکر گرجستان را برای شما مهیا میسازد جهت هماهنگی و رزرو این تور با تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تهران اقای فرهانی هماهنگ بفرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *