جغرافیای گرجستان

 

جغرافیای گرجستان

گرجستان در سال ۱۹۹۱ و به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مستقل شد. این كشور كوهستانی در جنوب قفقاز واقع شده است. شمال آن روسیه و در جنوب آن ترکیه قرار دارد  و ۳۰درصد مساحت آن را جنگل می پوشاند.

گرجستان یک کشور نسبتا کوهستانی است که کوه های زیبایی دارد و آب و هوا در كناره دریای سیاه معتدل و در ارتفاعات همراه با یخ و برف است. در دشت حاصلخیز« كولخیدا»‌ محصولاتی نظیرمركبات ، چای ،انگور و تنباكو كشت می شود. گرجستان به ۹ منطقه، ۱ شهر و ۲ جمهوری خودمختار تقسیم شده است و اینها به نوبه خود به ۶۷ ناحیه و ۱۲ شهر خودمختار تقسیم می شوند.

بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳، گرجستان یکی از سریع ترین نرخ های رشد گردشگری را در سطح جهان به دست آورد: تعداد کل بازدید ها از این کشور بیش از ۳۰۰ درصد، از ۱٫۵ میلیون تا ۵٫۴ میلیون افزایش یافته است. درآمد کل گردشگری از حدود ۴۷۵ میلیون دلار به ۱٫۸ میلیارد دلار یا بیش از ۲۰ برابر میانگین جهانی در همان دوره افزایش یافته است.

گرجستان دارای شهرهایی با خیابان های باریک، پله های و پیچیده و کلیساهای قدیم با شکوه است که بعضی از آنها میراث جهانی یونسکو هستند. با در نظر گرفتن مقادیر کم جرم و فساد، از اواسط سال ۲۰۰۰ تاکنون، گرجستان به سرعت به زیرساخت های توریستی خود گسترش یافته و به یک مقصد گردشگری جدید تبدیل شده است.

جغرافیای گرجستان

گرجستان شامل ۹ ایالت می باشد :

۱ – گوریا ( Guria )

۲ – ایمرتی ( Imereti )

۳ – کاختی ( Kakheti )

۴ – کومو کارتلی ( Kvomo Kartli )

۵ – متسختا متیانتی ( Mtskheta-Mtianeti )

۶ – راچا لچخومی و کومو اسوانتی ( Racha-Lechkhumi and Kvomo Svane )

۷ – سامگرلو و زمو اسوانتی ( Samegrelo and Zemo Svanneti )

۸ – سامتسخه جاواختی ( Samtskhe-Javakheti )

۹ – شیدا کارتلی ( Shida Kartli )

 

جغرافیای گرجستان

برخی مناطق گرجستان:

کارتلی: قلمرو مرکزی گرجستان، مرکز فرهنگ و دارای اهمیت بسیار از نظر اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ملی است که شهر تفلیس پایتخت گرجستان نیز در همین ناحیه قرار دارد.

کاختی: منطقه ای از گرجستان که شهرت شراب هایش جهانی است. دارای آب و هوایی نسبتا خشک، پر از دره ها، کلیساها و صومعه های زیبا

جنوب غربی گرجستان: در این قسمت از کشور گرجستان مرکز تفریحی ساحلی وجود دارد همچنین دومین شهر بزرگ گرجستان که باتومی می باشد در این قسمت از کشور واقع است.

شمال غربی گرجستان: منطقه ای کوهستانی و بسیار زیبا و وجود مراتع وسیع و سبز

مناطق مورد اختلاف (آبخازیا، اوستیای جنوبی): مناطق جغرافیایی طرفدار روسیه که تحت کنترل دولت مرکزی نیستند؛ آبخازیا یک ساحل نیمه گرمسیری است، در حالیکه اوستیای جنوبی در کوههای قفقاز بزرگ است. هر دو منطقه توسط مرزبانان روسیه کنترل می شوند.

تفلیس: توریستی ترین شهر گرجستان و مرکز این کشور میباشد. تفلیس تقریبا یک سوم کل جمعیت گرجستان را شامل می شود.

باتومی: دومین شهر بزرگ گرجستان و ترکیبی از ساختمان های کلاسیک در برابر آسمان خراش ها است و ساحل دریای سیاه واقع است.

کویتیسی: سومین شهر بزرگ گرجستان که دو مکان ثبت شده در یونسکو دارد.

بورجومی: شهر کوچک زیبایی است و دارای پارک ملی و یک عمارت تابستانی سلسله رومانف روسیه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *