اقامت تحصیلی در گرجستان

اقامت تحصیلی در گرجستان

گرجستان کشوری زیبا و با تاریخی کهن در مرز بین آسیای غربی و اروپای شرقی است. گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش های زیادی کرده و قوانین این کشور نیز در همین راستاست. کشور گرجستان به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر و پایین بودن هزینه ها و امنیت بالا توجه دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل را به این کشور جذب کرده است.

اقامت تحصیلی در گرجستان

کشور گرجستان به کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند اقامت یکساله گرجستان را می دهد و در صورت ادامه تحصیل شخص این اقامت سالانه تمدید می شود.

شرایط تحصیل و اقامت تحصیلی در گرجستان:

برای اخذ پذیرش از دانشگاههای گرجستان، ابتدا باید صحت مدارک تحصیلی فرد متقاضی توسط وزارت آموزش کشور گرجستان بررسی و تایید شود. و این بررسی بیشتر برای اطمینان از مدارک شخص متقاضی تحصیل در گرجستان است و به معنی مصاحبه علمی نیست. ویزای تحصیلی گرجستان نیز ویزای نوع C می باشد ۳۰ تا ۹۰ روز اعتبار دارد. این ویزا پس از بررسی های اولیه توسط سفارت گرجستان در تهران صادر می شود.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران مدارک پنج دانشگاه گرجستان که یکی از این دانشگاه ها دانشگاه دولتی تفلیس می باشد را قابل ارزشیابی می داند. اگر قصد ادامه تحصیل در گرجستان را دارید به شما توصیه می کنیم با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت جهت تحصیل در شاخه های پزشکی تماس بگیرید و پس از اطمینان از ارزشیابی مدارک و دانشگاه مورد نظر نسبت به شروع و یا ادامه تحصیل در گرجستان اقدام کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

نکته مهم دیگر این است که اقامت تحصیلی موجب اقامت دائم برای شخص نمی شود. و اقامت دائم تنها از طریق کار در گرجستان یا ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در گرجستان ممکن است.

اقامت تحصیلی در گرجستان

اسامی دانشگاه های گرجستان که مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند:

  1. Apolon Kutateladze State Academy of Arts
  2. Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
  3. SarajishviliTbilis State Conservatoire مربوط به هنر موسيقي
  4. Technical Uniuversity
  5. Tbilisi Teaching University

 

به طور کلی دو نوع دانشگاه یعنی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی در گرجستان وجود دارد. در دانشگاه های دولتی گرجستان تنها شهروندان کشور گرجستان امکان تحصیل بدون پرداخت شهریه را دارند. اما تحصیل دانشجویان کشورهای خارجی در دانشگاههای این کشور مشمول پرداخت شهریه می باشد.  برای دانشگاه های خصوصی نیز تفاوتی بین شهروند مقیم گرجستان و فرد خارجی متقاضی تحصیل نیست و در هر حال باید شهریه در نظر گرفته شده را پرداخت نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *