تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

گرجستان کشوری زیبا و با تاریخی کهن در مرز بین آسیای غربی و اروپای شرقی است. در سال های اخیر گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش های زیادی کرده و قوانین این کشور نیز در همین راستاست. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر و پایین بودن هزینه ها و امنیت بالا، توجه دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل را به این کشور جلب کرده است.

دانشجویان ایرانی نیز در سال های اخیر علاقه زیادی به تحصیل در دانشگاه های گرجستان برای رشته های مختلف مخصوصا پزشکی و دندانپزشکی پیدا کرده اند. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان در سال های اخیر رشد علمی بسیار سریعی داشته اند و به سطح بالایی از نظر بین المللی در این زمینه دست پیدا کرده اند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور گرجستان پرطرفدارترین رشته ها برای متقاضیان خارجی تحصیل در این کشور است.

شرایط کلی لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان:

 • داشتن نمرات بالا در دروس زیست، ریاضیات، فیزیک و شیمی
 • شرکت در آزمون ورودی و ورود به دانشگاه در صورت کسب نمره لازم
 • تحصیل در گرجستان هزینه نسبتا بالایی دارد و بورسیه برای اتباع خارجی ارائه نمی شود.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور گرجستان ۶ سال می باشد که به دو دوره تقسیم می شود. در دوره اول که ۲ ساله می باشد درس های کلی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و … آموزش داده می شود. پس از گذراندن این دوره دانشجو وارد یک دوره ۴ ساله می شوند که طی این دوره درس ها و آموزش های تخصصی تر را فرا می گیرند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

این دوره چهارساله خود شامل ۴ دوره می گردد:

 1. دوره مبانی پزشکی که شامل فراگیری دروسی مرتبط با سلامت انسان و بیماری ها می باشد.
 2. دوره برنامه های کاربردی پزشکی که شامل فراگیری درس های علم پایه پزشکی است.
 3. دوره سوم نیز برای فراگیری دروسی مرتبط با بهداشت، پزشک بالینی و خلاق در پزشکی می باشد.
 4. این دوره در واقع دوره انترنی و کارآموزی دانشجویان پزشکی است که به شکل کاملا عملی در بیمارستان های گرجستان سپری می شود.

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان تسلط به زبان انگلیسی ضروری است زیرا اکثر دانشگاه ها تدریس را به زبان انگلیسی انجام می دهند.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان:

به طور متوسط هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان حدودا سالیانه ۱۰۰۰۰ دلار است که ممکن است برای دانشگاه های مختلف متغیر باشد. برای مثال هزینه تحصیل در دانشگاه ایالتی پزشکی تفلیس که جزو بهترین دانشگاه ها در زمینه علوم پزشکی می باشد و حدودا ۳۵۰۰ دلار است. البته این هزینه را میتوان در ۲ ترم پرداخت کرد.

دانشگاه ایالتی پزشکی تفلیس در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است و یکی از اولین دانشگاههای علوم پزشکی در گرجستان می باشد و شهرت بین المللی دارد. تمامی کلاس ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود و به همین دلیل برای دانشجویان خارجی گزینه بسیار مناسبی است.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور گرجستان ۴سال می باشد و سطح علمی بسیار بالایی دارد. تنها دانشگاه دندانپزشکی دولتی گرجستان کالج دندانپزشکی گرجستان است که بخشی از دانشگاه آگوستا می باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد. پس از گذرانده دوره ۴ ساله دندانپزشکی در این دانشگاه دانشجو مدرک دکتری دندانپزشکی را دریافت می کند. دانشجو برای اخذ مدرک دندانپزشکی از این دانشگاه ملزم به گذراندن دروسی چون زیست شناسی دهان، علوم رفتاری و مدیریت، علوم بالینی و … است.

دانشجوی خارجی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه سالیانه باید هزینه ای در حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار پرداخت نماید. پس از اخذ مدرک دندانپزشکی از این دانشگاه شما باید مجوز از هیئت مدیره دندانپزشکی گرجستان نیز بگیرید که پس از قبولی در آزمون پایانی برای شما صادر خواهد شد.

برای اخذ قبولی و تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان داشتن مدرک آیلتس ۵ یا ۶ آکادمیک ضروری می باشد.

اقامت تحصیلی در گرجستان:

کشور گرجستان به کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند اقامت یکساله گرجستان را می دهد و در صورت ادامه تحصیل شخص این اقامت سالانه تمدید می شود. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان از سایر کشورهای دیگر اروپا ارزان تر است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

اسامی برخی دانشگاه های معتبر گرجستان:

 1. دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس
 2. دانشگاه دولتی تفلیس
 3. دانشگاه صنعتی گرجستان
 4. دانشگاه دولتی ایلیا
 5. دانشگاه قفقاز
 6. دانشگاه آزاد تفلیس

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه های گرجستان و اخذ ویزای تحصیلی گرجستان عبارتند از:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار
 • ریز نمرات مقطع دبیرستان
 • اصل و کپی مدرک دیپلم دبیرستان
 • در صورت تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی ارائه مدرک پیش دانشگاه
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر
 • گواهی سلامت (انجام معاینات کامل و عدم ابتلا به بیماری های واگیر)
 • عکس رنگی ۴*۳ و ۴*۶ از هر کدام ۶ قطعه
 • مدرک زبان
 • تایید مدارک توسط سفارت

جهت ارتباط با وکلای ایران جورجیا و اطلاع از شرایط اخذ اقامت تحصیلی و چگونگی پذیریش در دانشگاه های گرجستان می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تهران آقای فرهانی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *