تئاتر گرجستان

تئاتر گرجستان

تاریخچه:

جورجیو اِریستاوی (نویسنده و مترجم گرجی قرن نوزدهم) را پایه گذار تئاتر و هنرهای نمایشی گرجستان می دانند. امروزه بیش از ۳۴ نوع تئاتر در گرجستان وجود دارد که مهمترین آن ها تئاتر موزیکال، تئاتر دولتی اپرا و باله، پاتومیم و کمدی می باشد.

البته تاریخ اجرای نمایش های سنتی در گرجستان به صدها سال پیش باز می گردد. اولین نمایش اجرا شده در گرجستان مربوط به قرن چهاردهم میلادی بوده است. این نمایش در زمان پادشاه ارکله دوم توسط دو فرد به نام های داوید چولوکاشویلی و ‏‏جورجی آوالیشویلی ساخته و اجرا شد. سپس اجرای نمایش های سنتی رونق گرفته و در قرن های بعد نیز ادامه پیدا کرد.

تئاتر گرجستان

هنوز هم تئاترهایی در برخی سالن های تئاتر تفلیس اجرا می شود که برخواسته از ادبیات کهن این سرزمین است.

یکی از این تئاترهای سنتی مشهور تئاتر Berikoba ‎‏ (دلقک بازی) می باشد که در هنگام اجرای این تئاتر بازیگران مانند نمایش کمدی دل آرته از ماسک های زیادی برای ایفای نقش خود استفاده می کنند.

از دیگر نمایش های سنتی گرجی می توان به تئاتر کینوبا Keenoba اشاره کرد که مربوط به دوران اشغال گرجستان توسط مغول ها می باشد. این نمایش بسیار قدیمی از قرن ها پیش توسط بازیگران دوره گرد در جای جای کشور گرجستان اجرا میشده است. موضوع این تئاتر مقابله با مغولان و متجاوزان به خاک گرجستان بوده است.

سالن اپرا و باله تفلیس در نیمه قرن نوزدهم بنا شد و سپس از اجرای تئاترهای موزیکال فزونی یافت. در همین سده تئاتر در گرجستان به رونق خاصی رسید به طوری که نمایش نامه های زیادی مربوط به نویسندگان مشهور جهان همچون آنتوان چخوف، گوگول، شکسپیر، شیلر، مولیر، گارسیا لورکا و …بر روی صحنه اجرا میشد.

تئاتر گرجستان

پیش از استقلال گرجستان تئاترهای روسی زیادی در تفلیس اجرا می شد و در واقع اصول اولیه تئاتر گرجستان مطابق با شیوه تئاتر و هنر روسی بود.

البته در تئاترهای اولیه گرجستان اجرای نمایشنامه های فرانسوی و نمایشنامه های ویلیام شکسپیر جایگاه ویژه ای داشت و هنوز هم نمایشنامه های شکسپیر در میان هنرمندان گرجی محبوبیت خاصی دارد. سالن تئاتر مخصوصی در شهر تفلیس وجود دارد که نمایشنامه های شکسپیر در آن اجرا می شود.

پس از استقلال گرجستان و مخصوصا در سال های اخیر تئاتر آمریکایی و گرایش به اجرای این تئاتر در گرجستان افزایش پیدا کرده است. البته هنوز هم مرکز تئاتری در تفلیس وجود دارد که در آن نمایش های روسی اجرا می شود.

بیشترین تئاترا در تفلیس پایتخت گرجستان اجرا می شود به طوری که در تفلیس ۲۰ سالن تئاتر فعال وجود دارد. علاوه بر این سالن های تئاتر، در شهر تفلیس مدارسی برای تدریس رشته های بازیگری، تئاتر و سینما، کارگردانی سینما و تلوزیون، تاریخ تئاتر و تئاتر موزیکال فعال است.

تئاتر گرجستان

اغلب سالن های تئاترتفلیس در نزدیکی هم و در مرکز شهر قرار دارند پس پیدا کردن آن ها آسان خواهد بود. سالن تئاتر موزیکال طرفداران زیادی در بین خود گرجی ها دارد.

از مشهورترین سالن های تئاتر گرجستان تئاتر ملی روستاولی است که در خیابان روستاولی و درست در مرکز شهر قرار گرفته است. این عمارت دارای معماری بسیار زیبایی است و خود به تنهایی یکی از جاذبه های توریستی پایتخت است. اپرای تفلیس و سینمای روستاولی نیز در نزدیکی این عمارت قرار دارند. در سفرتان به تفلیس حتما از این سالن تئاتر باشکوه و زیبا دیدن کنید.

One thought on “تئاتر گرجستان

  • مرداد ۱۵, ۱۳۹۷ at ۸:۴۵ ق.ظ
    Permalink

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
    ایجاد انگیزه براتون بشه

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *