اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری ۲۰۱۸

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری ۲۰۱۸

کشور گرجستان در سالهای اخیر جزو موفق ترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد آزاد بوده است. موقعیت جغرافیایی گرجستان، دستیابی به آب های آزاد، مراتع بسیار و خاک مرغوب، گرجستان را به مکان مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

در واقع سرمایه گذاری در گرجستان یکی از بهترین  و پراستقبال ترین راه ها برای اخذ اقامت در کشور گرجستان می باشد. در واقع به نظر می رسد که دولت گرجستان قصد دارد با جذب سرمایه‌گذاری‌ در گرجستان آینده‌ای شبیه به دوبی بسازد و همین موضوع سبب شده است که در بسیاری رسانه‌ها از کشور گرجستان به عنوان دوبی آینده یاد شود.

برای یک سرمایه گذار ایرانی کشور گرجستان به دلیل مالیات کم و قوانین مناسب اقتصادی گزینه بسیار مناسبی برای فعالیت اقتصادی به شمار می رود و اخیرا زمین های بسیاری در شهرهای مختلف توسط سرمایه گذاران ایرانی خریداری شده است.

بخش‌های گردشگری، انرژی، تولید، حمل و نقل، و حضور در مناطق آزاد تجاری-صنعتی بهترین بسترها برای سرمایه گذاری در کشور گرجستان هستند. سرمایه‌داران ایرانی تمایل بسیار زیادی به سرمایه‌گذاری در زمینه هایی چون کشاورزی، ساخت و ساز، گردشگری و صنایع غذایی نشان داده‌اند.

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل انجام این امر برداشته شدن ویزا بوده است چراکه بعد از تغییرات قوانین ویزا، هر روز تعداد بیشماری از متقاضیان خواهان دریافت اطلاعات برای سرمایه‌گذاری در گرجستان هستند. یکی از مزیت های بزرگی که کشور گرجستان برای ایرانیان دارد عدم نیاز به ویزا برای رفتن به این کشور است و موجب علاقه مندی زیادی برای مسافرت و اقامت سرمایه گذاران و توریست های ایرانی شده است.

از طرفی با آغاز پروژۀ شهرک لازیکا تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ایرانی تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه از خود نشان داده‌اند و ساخت و سازها در این پروژه تعداد زیادی سرمایه‌گذار ایرانی را به کشور گرجستان روانه کرده است.

در قانون کشور گرجستان سرمایه‌گذار شخصی است که حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار لاری که هر یک دلار آمریکا معادل ۲٫۲۵ لاری می‌باشد را به صورت مستقیم در زمینه تجاری مورد نظرش در کشور گرجستان سرمایه گذاری کند.

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری ۲۰۱۸

دلایل افزایش سرمایه گذاری در کشور گرجستان:

  1. وجود جمعیت زیاد تحصیل کرده در گرجستان (۹ میلیون نفر نسبت به جمعیت ۴ میلیون نفری گرجستان تحصیل کرده دانشگاهی هستند).
  2. پایین بودن دستمزدها (میانگین حقوق ماهیانه آنان کمتر از میانگین اروپایی است. دستمزدی معادل با ۳۴۶ دلار آمریکا در سال ۲۰۱۰)
  3. عدم وجود محدودیت تجاری با کشورهای جهان
  4. گرجستان از سال ۲۰۰۰ عضو سازمان تجارت جهانی است و تعرفه‌های گمرک بسیار پایین دارد.

زیر ساخت‌های تجاری بسیار قوی این کشور و شبکه سراسری پویا متشکل از راه‌آهن و راه‌ها و بنادر و فرودگاه‌ها و داشتن مرز آبی طولانی گرجستان را به کشوری مهم از نظر اقتصادی و سرمایه گذاری تبدیک کرده است.

از سال ۲۰۰۳ سرمایه‌گذاری خارجی در گرجستان رشد زیاد و قابل توجهی داشته است که نتیجه اصلاحات در مرزها برای سهولت بیشتر مبادلات مرزی و کاستن هزینه‌های آن است. و این پیشرفت اقتصادی باعث رفاه و کیفیت بالای زندگی در گرجستان شده است.

محیط‌زیست بسیار پاکیزه‌ای دارد که نتیجه تمرکز دولت آن بر استفاده از انرژی‌های سبز و تولید غذاهای ارگانیک است. و از شعارهای اقتصادی کشور گرجستان: مالیات کم، سیاست تجارت آزاد و رشد اقتصادی پایدار می‌باشد. گرجستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا تقویت بازار آزاد را جزو اولویت های اصلیش قرار داده است.

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری ۲۰۱۸

مؤسسه Transparency International بر اساس رتبه بندی  سال ۲۰۱۴ گرجستان را از نظر مبارزه با فساد مالی و اداری در جایگاه اول آسیای مرکزی و شرق اروپا قرار داده است.

در واقع اگر قصد سرمایه گذاری در کشور گرجستان را دارید انتخاب درستی کرده اید زیرا دولت گرجستان امکان استفاده از اطلاعات و داده‌های اتاق بازرگانی وزارت اقتصاد گرجستان جهت شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان، امکان بررسی مشارکت برخی بانک‌های گرجستان در پروژه فرد سرمایه گذار، اعطای کارت اقامت پنج ساله و یا حتی واگذاری اقامت دائم گرجستان به سرمایه‌گذار در صورت داشتن سابقه مدیریتی و سرمایه‌گذاری در اماکن دیگر را به شما می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *